Sık Sorulan Sorular

Sizin yürüttüğünüz bir seçmeli derse kayıt yaptırmayı düşünüyorum, sizinle görüşmem gerekiyor mu?

Evet ders kaydınızı yapmadan önce benimle görüşmenizi tavsiye ederim. Özellikle bu ders bir lisans üstü programda ise kesinlikle benimle görüşmeniz gerekir. Benimle görüşmeden kayıt yaptırmanız mümkündür. Bununla birlikte bu şekilde kayıt yaptırdığınız dersin beklentilerinize uymaması başarısız olma ihtimalinizi artırır. 

Öğrenci Bilgi Sistemi'nden kayıt yaptırdım ve çıktısını aldım. Danışmanım olarak size imzalatmam gerekiyor. Sizi bir türlü odanızda bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Öncelikle panik yapmayın. Çıktıları bir zarf içerisinde bölüm sekreterliğine bırakırsanız ertesi gün imzalanmış bir şekilde teslim alabilirsiniz.

Danışmanım sizsiniz. Sizinle görüşmem gerekiyor ama ofis saatleriniz bana uymuyor. Diğer saatlerde odanızda bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Bana bir email atarak randevu alabilirsiniz. Bu şekilde sizin için yeterli zaman ayırabilirim.

Danışmanım değilsiniz bir konuyu danışmak istiyorum. Bana zaman ayırabilir misiniz?

Email ile randevu almanız koşulu ile her türlü konuda danışabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Lisans iktisat öğrencisiyim. Projelerde görev alabilir miyim?

Evet. İlgili lisans öğrencileri için mevcut projelerde çalışma fırsatı vermekten mutluluk duyarım.

Yüksek lisans veya doktora programında danışmanım olur musunuz?

Elbette. Aşağıdaki hususlar ile bir probleminiz yoksa birlikte çalışmaktan mutluluk duyarım

 • Lisans üstü programlarda benimle çalışmak istiyorsanız öncelikle çalışmayı düşündüğünüz alanın benim ilgi alanlarım ile örtüşmesi gerekiyor. Aksi halde bölüm tarafından danışmanınız olarak belirlenmiş olsam bile birlikte tez yazamayız.
 • Tez öğrencilerimin çalışacakları tez konusunu ben belirlerim. Bu nedenle kafanızda bir tez konusu varsa bile bunu yapacağınız garantisini veremem.
 • Tez öğrencilerimin peşinden koşma huyum yoktur. Sürekli benimle irtibatta olmalı ve düzenli raporlarla neler yaptığınızı bildirmelisiniz. En az haftada bir görüşme günleri belirlemelisiniz. Ben dakik olamasam da siz dakik olmak zorundasınız (yeterince adil bence).
 • Matematik, ekonometri veya yazılım konularında "süper" veya "iyi" olmanız gerekmiyor. Sadece ihtiyacınız olduğunda yeni bir yöntem veya araç öğrenme konusunda "süper istekli" olmanız gerekiyor.
 • Şu yazılımların en az birinde iş görebilecek seviyede bilginizin olması sizin için artı puandır: Stata, R, Python, Matlab, Fortran, Julia.
 • Herhangi bir bilginiz olsun olmasın LaTeX döküman dizgi sistemini öğrenmelisiniz.

Yukarıdaki hususlarda mutabık iseniz, danışmanlık için benimle görüşmeniz gerekiyor.

Benim için referans mektubu yazar mısınız?

Referans mektubu yazmak biz öğretim üyelerinin işinin bir parçasıdır. Bu nedenle genellikle referans mektubu istendiğinde yazmaya gayret ederiz. Referans mektupları ciddiye alınması gereken mektuplardır. Bu nedenle iş başvurusu veya lisans üstü programlar için referans mektubuna ihtiyacınız olduğunda benden veya bir başka hocanızdan referans mektubu talep ederken aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

İyi bir referans mektubu için genellikle öğrencinin öğretim üyesi ile arasında mektuba yazılacak önemde iyi bir ilişki olması gerekir. Bu nedenle hocalarınız ile iyi ilişkiler oluşturmanız gelecekte iyi referanslar alabilmenizi tek başına garanti etmese de oldukça önemlidir. Yazdığımız mektupların muhatabı genellikle meslektaşlarımız olduğu için söz konusu olan öğretim üyesinin itibarıdır. Bu nedenle benim gibi diğer hocalarınız da referans mektuplarını ciddiye alırlar ve sizin de ciddiye almanız gerekir.

Size referans mektubu yazmam için aşağıdaki hususlardan en az birini sağlıyor olmanızı tavsiye ederim:

 1. Benden en az bir ders almış ve çok iyi performans göstermiş olmalısınız (ilk %5 vb.),
 2. Benimle birlikte çok iyi bir makale veya  yüksek lisans /doktora tezi yazmış olmalısınız,
 3. Benim için en az 4 ay çalışmış olmalısınız.
 4. Benimle referans istediğiniz konu ile ilgili kişisel bir ilişkiniz olmalı.

Yukarıdakilerden en az birini sağlıyorsanız sizin için referans mektubu yazabilirim. Referans mektuplarında öğrenciyi ne kadar süredir, hangi bağlamda ve hangi kapasitede tanıdığımız, aldığı dersteki başarı sıralaması gibi hususların açıkça yazılması istenir. Bu nedenle yukarıdaki maddelerden en az biri olmadan iyi bir referans mektubu yazmak kolay değildir.

Referans mektubu istemenin en basit yolu sormaktır. Bunu şahsen ofisime gelerek veya e-mail aracılığıyla yapabilirsiniz. Genellikle öğrencilerime dürüstçe iyi bir referans yazıp yazamayacağımı söylerim.

İyi referans mektubu yazmak zaman alır ve biz genellikle oldukça meşgul oluruz. Bu nedenle referans mektubunu yetiştirebilmem için en az 3 hafta önceden,

 • özgeçmişinizi
 • transkriptinizi,
 • referans mektubunun gideceği kurum veya kişilerin listesini

göndermeniz önemlidir. Bunlara ek olarak, referans isteyen kuruluşa göre ilave bilgileri de sağlamalısınız. Örneğin bir lisans üstü programa başvuruyorsanız, başvurduğunuz alanı, kişisel hedeflerinizi (statement of purpose) veya araştırma önerinizi , iş başvurusu yapıyorsanız işin özellikleri, aranan nitelikler ve kariyer hedeflerinize ait bilgileri göndermeniz çok daha etkili bir referans mektubu yazmamı kolaylaştıracaktır.